Zmeny v hodnote stravn├Żch l├şstkov

Od 1. j├║na tohto roka sa zv├Ż┼íila minim├ílna suma stravn├Żch l├şstkov pre zamestnancov z p├┤vodn├Żch 3,38 eura na 3,60 eura. Suma nar├ístla v d├┤sledku zv├Ż┼íenia hodnoty stravn├ęho pre zamestnancov na tuzemsk├Żch pracovn├Żch cest├ích. Zmena sa t├Żka v┼íetk├Żch podnikate─żov aj ┼żivnostn├şkov. Menia sa sadzby stravn├ęho poskytovan├ęho na tuzemskej pracovnej ceste, v├Ż┼íka stravn├Żch l├şstkov, v├Ż┼íka stravn├ęho pre ┼żivnostn├şka a v├Ż┼íka pr├şspevku zamestn├ívate─ża na stravovanie zamestnancov.

Stravn├ę pri pracovnej ceste

Ministerstvo pr├íce, soci├ílnych vec├ş a rodiny uviedlo, ┼że bola splnen├í podmienka na zv├Ż┼íenie sumy stravn├Żch l├şstkov na z├íklade ┼ítatistick├Żch ├║dajov za janu├ír 2018. V janu├íri bola nameran├í hodnota mesa─Źn├ęho kumulovan├ęho indexu cien jed├íl a nealkoholick├Żch n├ípojov v re┼ítaura─Źnom stravovan├ş 105,1 %. Posledn├ę zmeny stravn├ęho pri pracovn├Żch cest├ích v r├ímci SR boli pritom nadobudnut├ę od 1. decembra 2016. Odvtedy sa spom├şnan├Ż index zisten├Ż v j├║ni 2016 zv├Ż┼íil o 5,1 percentu├ílneho bodu.

V pr├şpade, ┼że zamestnanec p├┤jde na pracovn├║ cestu, m├í zo z├íkona n├írok na cestovn├ę n├íhrady ÔÇô di├ęty. V├Ż┼íka je z├ívisl├í od d─║┼żky pracovnej cesty. Pri d─║┼żke trvania 5 a┼ż 12 hod├şn sa zvy┼íuje zo 4,50 eura na 4,80 eura za ka┼żd├Ż de┼ł, v pr├şpade pracovnej cesty trvaj├║cej od 12 do 18 hod├şn zo sumy 6,70 eura na 7,10 eura a pri pracovnej ceste presahuj├║cej 18 hod├şn je zv├Ż┼íenie z p├┤vodn├Żch 10,30 eura na v├Ż┼íku 10,90 eura.

Poskytovanie stravn├Żch l├şstkov

Predpisy pre stravovanie zamestnancov upravuje Z├íkonn├şk pr├íce ─Ź. 311/2011 Z. z. v ┬ž 152 Stravovanie zamestnancov. Z├íkon zamestn├ívate─żom ur─Źuje mo┼żnos┼ą zabezpe─Źi┼ą stravovanie bu─Ć formou stravovania v stravovacom zariaden├ş, a to na pracovisku alebo v bl├şzkosti, alebo poskytovan├şm gastrol├şstkov. N├írok na ne m├í zamestnanec po odpracovan├ş viac ako 4 hod├şn. Odsek 4 ┬ž 152 Z├íkonn├şka pr├íce uv├ídza, ┼że hodnota stravovacej pouk├í┼żky mus├ş predstavova┼ą najmenej 75% stravn├ęho poskytovan├ęho pri pracovnej ceste trvaj├║cej 5 a┼ż 12 hod├şn, ─Źo v s├║─Źasnosti predstavuje 3,60 eura. Maxim├ílna hodnota, ktor├║ si m├┤┼że zahrn├║┼ą do n├íkladov predstavuje 4,80 eura. Zamestn├ívate─ż si m├┤┼że pri n├íkupe stravovac├şch pouk├í┼żok v roku 2018 zahrn├║┼ą do da┼łov├Żch v├Żdavkov 55% zo sumy gastrol├şstka.

Stravn├ę ┼żivnostn├şkov a SZ─îO

Samostatne z├írobkovo ─Źinn├ę osoby maj├║ rovnako n├írok na stravn├ę v s├║vislosti s v├Żkonom pracovnej cesty a to vo v├Ż┼íke ako zamestnanci. Pri tuzemsk├Żch pracovn├Żch cest├ích si m├┤┼żu uplat┼łova┼ą v├Ż┼íku stravn├ęho pod─ża ─Źasov├ęho p├ísma tak, ako je uveden├ę pri zamestnancoch. Okrem pracovn├Żch ciest maj├║ n├írok na stravn├ę za ka┼żd├Ż odpracovan├Ż de┼ł. ┼Żivnostn├şci si m├┤┼żu v da┼łov├Żch v├Żdavkoch uplatni┼ą sumu stravn├ęho vo v├Ż┼íke maxim├ílne 4,80 eura za ka┼żd├Ż odpracovan├Ż de┼ł, vr├ítane v├şkendov.

Publikoval: Lucia Pulcova

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *