N├írok na pr├şspevok na rekre├íciu

Mali ste v┬ápredo┼ílom roku 50 a┬áviac zamestnancov? Ak ├íno, od 1.janu├íra 2019 im vznikol n├írok na preplatenie v├Żdavkov na rekre├íciu. Ktor├Żch pracovn├şkov sa to t├Żka a┬áv┬áakej v├Ż┼íke je z├íkonom schv├ílen├Ż pr├şspevok?

O┬ápr├şspevok bud├║ m├┤c┼ą po┼żiada┼ą iba zamestnanci, pracuj├║ci na pracovn├║ zmluvu (nie dohod├íri), ktor├ş u┬áV├ís pracovali nepretr┼żite najmenej dva roky.┬á

V├Ż┼íka pr├şspevku je v┬ásume 55% z┬áv├Żdavkov, najviac v┼íak 275 ÔéČ za kalend├írny rok a┬ábude mo┼żn├ę ho poskytn├║┼ą bu─Ć v┬ápe┼ła┼żnej forme alebo rekrea─Źn├Żm poukazom. Tento n├írok je mo┼żn├ę uplatni┼ą iba u┬ájedn├ęho zamestn├ívate─ża.┬áU┬ázamestnancov, ktor├ş pracuj├║ na skr├íten├Ż ├║v├Ązok sa maxim├ílna v├Ż┼íka pr├şspevku zn├ş┼żi v┬ápomere zodpovedaj├║com krat┼íiemu pracovn├ęmu ─Źasu.

Povinnos┼ą prispieva┼ą je spojen├í s┬áubytovan├şm najmenej na dve noci na ├║zem├ş Slovenskej republiky. Opr├ívnen├ę v├Żdavky prepl├ícan├ę zamestn├ívate─żom m├┤┼żu v sebe zah┼Ľ┼ła┼ą r├┤znu formu rekre├ície. M├┤┼żu to by┼ą┬áslu┼żby cestovn├ęho ruchu, pobytov├ę bal├şky alebo to m├┤┼że by┼ą ubytovanie (pr├şpadne ubytovanie spojen├ę so zabezpe─Źen├şm stravy).

Z├íkonn├şk pr├íce ustanovuje povinnos┼ą zamestn├ívate─żom uhr├ídza┼ą rekre├íciu aj in├Żm osob├ím ┼żij├║cich so zamestnancom v┬áspolo─Źnej dom├ícnosti, ak sa rekreuj├║ spolu s┬án├şm.

Najnesk├┤r┬ádo 30 dn├ş odo d┼ła skon─Źenia rekre├ície je potrebn├ę┬á preuk├íza┼ą opr├ívnen├ę v├Żdavky┬ána rekre├íciu predlo┼żen├şm ├║─Źtovn├Żch dokladov (tieto doklady musia obsahova┼ą ozna─Źenie zamestnanca). N├ísledne zamestn├ívate─ż uhrad├ş pr├şspevok zamestnancovi v┬ánajbli┼ż┼íom mo┼żnom v├Żplatnom term├şne, ak sa nedohodn├║ inak.

Z poh─żadu zamestnanca bud├║ pr├şspevky na rekre├íciu osloboden├ę od dane z pr├şjmov.┬áTo znamen├í, ┼że ich dostane ako ─Źist├Ż pr├şjem a┬ánebud├║ sa z┬ánich plati┼ą ┼żiadne zdravotn├ę ani soci├ílne odvody.

Publikoval: Veronika Gonciova

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *